Talvi on hyvää aikaa varustautua syksyn jahteihin. Monet ovat varmasti huomanneet, että korvaavat panokset tuppaavat loppumaan kaupoista hyvissä ajoin ennen sorsastusta. Lisäksi tarjolla on omasta mielestäni liian karkeilla hauleilla varustettuja panoksia. Niinpä päätin olla ajoissa panosmarkkinoilla.
Vaikka monesti panokset sekä muut metsästysvarusteet tulee ostettua kivijalkakaupoista, tuli viime viikonloppuna kokeiltua panoksien tilaamista verkkokaupasta. Päädyin Metsästäjän Erikoisliike Olkkosen verkkokauppaan (http://www.olkkonen.fi/fi), jossa oli ilahduttava määrä pienemmillä hauleilla varustettuja teräspanoksia.
Pistin tilaukseen kolme eri korvaavaa teräspanosta kaikki noin 3,3 millin hauleilla. Tämä koko toivottavasti antaa riittävän peiton myös taveja passattaessa. Viikonloppuna tilatut panokset olivat läheisessä Matkahuollon toimipisteessä keskiviikkona, joten toimitus oli nopea ja toimituskulut olivat vain 5 euroa. Plussana verkkokaupasta tilaamisessa oli myös se, että tarjolla olevat panokset olivat heti nähtävissä. Toisinaan kivijalkakauppaan ajettaessa on perille päästyä joutunut tyytymään ”ei oohon”. Tilaaminen oli helppoa ja puhelimella otetut kuvat luvasta ja ajokortista pystyi toimittamaan sähköpostilla.
Teräkset on tarkoitus testata keväämmällä, kunhan tarvikesupistajat Tempioon ovat saapuneet. Alla vielä lyhyet tiedot patruunoista. Huom! Lähtönopeudet perustuvat eri verkkosivuilta saatuihin tietoihin.
- Winchester Drylok Steel 12/70
- Lataus 35g
- Haulikoko 3,25 mm (USA 4)
- Lähtönopeus: 396 m/s (1300 feet/s)
- Hinta 28 euroa / 25 kpl laatikko
- Rottweil Steel Game HV 12/70
- Lataus 32g
- Haulikoko 3,25mm (Saksa 4)
- Lähtönopeus: 400 m/s
- Hinta 17,50 euroa / 25 kpl laatikko
- Mirage Soft Steel Hunting T3 12/70
- Lataus 35g
- Haulikoko 3,3 mm (Italia 3)
- Lähtönopeus: 423m/s
- Hinta 15,00 euroa / 25 kpl laatikko